Gå til innhold

TINE satser på flere produkter uten/med mindre sukker


Anbefalte innlegg

Fortsetter under...

Alle meieriprodukt som er sunnere,- altså ikke TILSATT sukker, eller med mer proteiner,- er nesten dobbel pris. Det er veldig trist. For hvis det smaker godt,- og man vil bytte ut de litt mindre sunne alternativ,- så koster det flesk for en familie på 4. Mine barn elsker biola (som er alternativ til melk og syltetøy på froksotblanidnga),- og syrnet melk med ulik smak,- men det koster 34 kroner/l til vanlig. Skyr og gresk (som vi bruke rlitt akasiehonning oppi) yoghurt, som er litt sunnere enn den vanlige, koster det dobbelte av Go'Morgen og vanlig yoghurt. Barna liker begge deler, men vi må da velge Go'morgen til vanlig. Vi spsier slikt ganske ofte nemmelig. Nå og da koster vi på oss rimeligere alternativ,- og og jeg er så "grådig" at jeg sender med frokostblaning i pose, ved siden av et beger yoghurt, noe som er billigere enn Go'Morgen også. Men Gresk Yoghurt og Skyr....Som sagt, en sjelden gang, eller når det er 10-kroners tilbud,- da hamstere jeg :) OG det går BARE i det.

Jeg føler det er sånn at hver gang det kommer en matvare som er en god del sunnere enn en eksisterende matvare, og dermed skal være en "erstatnign" for denne,- så er enhetsprisen minst 50% høyere. Hvofor, tenker jeg? MAnge gode, sunne produkt kommer ikke skikkelig inn på markedet pga pris. Man er ikke villig til en slik prisøkning for og være sunn. Og ofte smaker det sunne annerledes enn den "gamle, usunne",- noe som kan bli tolket som "mindre god";-og når det da i tillegg koster MYE mer,- hva velger da folk? Det usunne. Men om prisen på det sunne konsekvent ble satt LAVERE enn den usunne varienten tror jeg ærlig talt mange hadde valgt det sunne alikevel..Snakker da ikke om det som smaker dritt, men det som smaker helt greit, og bare litt annerledes,- i forhold til "usunn original"...:) Vet ikke,- mulig det er bare jeg?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Kjempe. Jeg er så langt inne i kunstigland at jeg ikke smaker forskjell lengre, og synes disse produktene er fullgode erstattere. Helt enig i det med prisen for øvrig. Jeg er allerede avhengig av at alt er laktosefritt, så mitt kosthold er fra før av dyrere enn jeg er komfortabel med.

Jeg synes nesten vi skal innføre sukkeravgift. Produktskatt som øker parallellt med sukkerinnholdet :D

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Lurer på om det koster mer å lage produkter uten tilsatt sukker, eller med mindre sukker. Kan ingenting om det, noen som kan? Vegard L

Uansett et godt tiltak.

Hadde vært flott med en artikkel om denne problemstillingen.

Er Tine i ferd med bevisst å gjøre sunne alternativ til et "snobbe-valg"?

Og blåser de prisene kunstig opp på disse produktene?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hadde vært flott med en artikkel om denne problemstillingen.

Er Tine i ferd med bevisst å gjøre sunne alternativ til et "snobbe-valg"?

Og blåser de prisene kunstig opp på disse produktene?

enda mer interresant. Helt legit å skal tjene penger på produkter, men om produksjonskostnadene ikke tilsvare prisen, sett opp mot produkter som allerede er på markede, spør jeg hva vi betaler for. er det butikkjeden? Er det reklameringen vi betaler for?

Kreves kanskje inside informasjon. Noen som er kjøpmann?

Edit:

Mest spent er jeg på denne -TINE Mager Cottage Cheese Eple/pære/vanilje

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er nok i det minste litt hold i at produksjon med sukker er billigere.

Sukker er som kjent billig som f.

10% sukker = mindre orginal vare (pga fortrenging av plass) = billigere

Du ser det forsåvidt lettest på syltetøy.. Glass med usukkret syltetøy koster 25,- for noe over 300g.., syltetøy med 50% sukker eller mer får du jo nesten hivd etter deg. Koster ofte under 10,-

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Er nok i det minste litt hold i at produksjon med sukker er billigere.

Sukker er som kjent billig som f.

10% sukker = mindre orginal vare (pga fortrenging av plass) = billigere

Du ser det forsåvidt lettest på syltetøy.. Glass med usukkret syltetøy koster 25,- for noe over 300g.., syltetøy med 50% sukker eller mer får du jo nesten hivd etter deg. Koster ofte under 10,-

Den ser jeg, men vet vi egentlig det? Det en logisk anntagelse, bare lurer på fakta. For alt vi vet er de priset dyrere for helt andre grunner en produksjon. Hadde vært gøy med fakta på bordet

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Den ser jeg, men vet vi egentlig det? Det en logisk anntagelse, bare lurer på fakta. For alt vi vet er de priset dyrere for helt andre grunner en produksjon. Hadde vært gøy med fakta på bordet

Den blir værre for meg å svare godt på, men jordbær koster iallefall mer enn sukker, uansett hvordan man vender på det.

Produksjonsmetodene er jeg mer usikker på.. Sukker er jo mer enn søtning, det er jo et preservativ også.

Så om du tar ut sukkeret, og erstatter søtheten med stevia, så må noe annet oppi for å få holdbarheten grei (om nødvendig)

Edit: Sukker er også en smaksforsterker (og sikkert en haug med andre ting)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Bli med i samtalen

Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Du har limt inn tekst med formatering.   Lim inn uten formatering i stedet

  Du kan kun bruke opp til 75 smilefjes.

×   Lenken din har blitt bygget inn på siden automatisk.   Vis som en ordinær lenke i stedet

×   Tidligere tekst har blitt gjenopprettet.   Tøm tekstverktøy

×   Du kan ikke lime inn bilder direkte. Last opp eller legg inn bilder fra URL.

Laster...
×
×
  • Opprett ny...