Kirstij Skrevet 9. november 2012 Skrevet 9. november 2012 "Win skrev: Er det noen som har tips til å gjøre handlingen billigere - tatt i betrakting at man kun har en halv skuff i fryseren og en hylle i kjøleskapet til rådighet? Da er det umulig å handle for en uke av gangem, ihvertfall ikke to. Kollektiv bolig har et minus med seg sådann. Da jeg bodde på studenthjem hadde jeg samme muligheter ang matlagring. Jeg hadde litt tørrvarer i en kurv oppå klesskapet, og resten på kjøkkenet. Når jeg handlet ting som måtte fryses tok jeg det ut av den originale emballasjen og pakket det i plastikkposer. Kjøper du f.eks. kiwi go'helg (som btw er pepperbiff i dag), tar de mye mindre plass i en pose enn i den grønne store firkanten. Samme gjelder med middagsrester, pakk i poser, ikke i i boks. Da tar det så lite plass som overhodet mulig. ThereseB 1 Siter
Kirstij Skrevet 11. november 2012 Skrevet 11. november 2012 En ting til: Man MÅ ikke kjøpe akkurat den og den grønnsaken. Det er alltid noe som er billigerere enn annet,pga sesong eller tilbud. Sjekk kiloprisene når du kjøper grønnsaker og frukt. Anbefaler også en slik "etasjehengekurv" for frukt og grønnsaker som man kan henge inne på hybelen, tar ikke plass på det bittelille man har av bordflater, og man ha det man vil spise tilgjengelig hele tiden. Og sist, men ikke minst; skriv handleliste! ThereseB 1 Siter
Lloyd Skrevet 11. november 2012 Skrevet 11. november 2012 "Win skrev: Er det noen som har tips til å gjøre handlingen billigere - tatt i betrakting at man kun har en halv skuff i fryseren og en hylle i kjøleskapet til rådighet? Da er det umulig å handle for en uke av gangem, ihvertfall ikke to. Kollektiv bolig har et minus med seg sådann. Win, har du vært mye på flyttefot eller har du holdt deg til samem sted lenge? Og skal du være på samme sted en stund til? I så fall vil jeg anbefale deg å investere i en liten fryseboks. Er forøvrig svært store sjanser for at du kan få det gratis på finn om du er heldig. Og da slipper du mye av problematikken du opplever nå. Eller så kan du ta det opp med kollektiven(vet ikke hvor stort det er) at du gjerne vil at dere skal få en stor fryseboks; noe som er svært sannsynlig du kan få gratis på finn i Oslo-området Vips, kjøttproblemet ditt er vekket ^^ Siter
ThereseB Skrevet 11. november 2012 Skrevet 11. november 2012 "Lloyd skrev: Win, har du vært mye på flyttefot eller har du holdt deg til samem sted lenge? Og skal du være på samme sted en stund til? I så fall vil jeg anbefale deg å investere i en liten fryseboks. Er forøvrig svært store sjanser for at du kan få det gratis på finn om du er heldig. Og da slipper du mye av problematikken du opplever nå. Eller så kan du ta det opp med kollektiven(vet ikke hvor stort det er) at du gjerne vil at dere skal få en stor fryseboks; noe som er svært sannsynlig du kan få gratis på finn i Oslo-området Vips, kjøttproblemet ditt er vekket ^^ Hvor små får man disse fryseboksene? Plassmangelen forplanter seg nemlig i gulvplass også. Med mindre jeg bruker fryseboksen som bord i tillegg. Siter
Expekt Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 Når det gjelder tunfisk.. Er det dumt å spise for mye av det.. sånn 1 boks om dagen? Siter
Aurelius Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Expekt skrev: Når det gjelder tunfisk.. Er det dumt å spise for mye av det.. sånn 1 boks om dagen? Ikke særlig nei, tunfisk er sunt (= Det er en viss risiko for å få i seg tungmetaller om en spiser veldig mye stor/ekte tunfisk(sånn som koster mangehundrekronerkiloet i fiskedisken,men det er jo ikke den matvaren du spør om,såh:) Kos deg du:) Expekt 1 Siter
Lloyd Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Aurelius skrev: Ikke særlig nei, tunfisk er sunt (= Det er en viss risiko for å få i seg tungmetaller om en spiser veldig mye stor/ekte tunfisk(sånn som koster mangehundrekronerkiloet i fiskedisken,men det er jo ikke den matvaren du spør om,såh:) Kos deg du:) Jeg har nemlig lurt på forskjellen på det. Forstod ikke helt hvordan den kunne være så dyr i fiskedisken, men så billig på boks? Siter
Aurelius Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 Prisforskjellen skyldes neppe at de er berikede med tungmetaller, men heller at det tar en ti-femten-tyve år før tunfisken blir så steike schvær. Hadde det tatt fem år for å få en kylling til å bli så¨stor at du kunne spise den,kan du være trygg på at kostnadene hadde vært deretter og(= Og med dagens fangstnivå fører det til at antallet krymper i høy hastighet. Så hold dere til litjtunfisk ja. Lloyd 1 Siter
Terskeltrening Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 Helstrøm rydder opp neste uke går ut på å hjelpe ei fattig alenemor med 3 barn om å lage sunn mat til en billig penge. Kan sikkert gi inspirasjon for noen Awa og Lloyd 2 Siter
Awa Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 Om du har mulighet, dra til Sverige og pakk bagasjen full av kjøtt! Ellers så kjøper jeg first price kylling på kiwi i 2 kg pakker, 140,- ca. Eller så kan jeg kjøpe karbonadedeig på Rimi med merket Matmesteren(?) til 30 og noe. Laksfilet pleier heller ikke å være så ille. Hvis man skal ha sunne "søtsaker" rike på protein, kan du kanskje anbefale iHerb..? Siter
LeanMachine Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 ok, noe jeg har lurt på. Er ikke kyllingkjøttdeig det som er best? Ser maange som spiser mye karbonadedeig. Siter
Lloyd Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "LeanMachine skrev: ok, noe jeg har lurt på. Er ikke kyllingkjøttdeig det som er best? Ser maange som spiser mye karbonadedeig. Hvis jeg husker riktig så er det mer fett i kyllingkjøttdeig, så kort og greit så er det nok ikke "best". Siter
LeanMachine Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Lloyd skrev: Hvis jeg husker riktig så er det mer fett i kyllingkjøttdeig, så kort og greit så er det nok ikke "best". Det kan da ikke være såå mye det er snakk om, vel? Siter
Lloyd Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "LeanMachine skrev: Det kan da ikke være såå mye det er snakk om, vel? Konstantinovs? Siter
Awa Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "LeanMachine skrev: Det kan da ikke være såå mye det er snakk om, vel? Karbonadedeig har en fettprosent på under 5%, imens kyllingkjøttdeig er det 7,8% om jeg ikke er helt feil. Lloyd 1 Siter
LeanMachine Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Awa skrev: Karbonadedeig har en fettprosent på under 5%, imens kyllingkjøttdeig er det 7,8% om jeg ikke er helt feil. Okei, tenkte å gå i fryseren å se. Men da blir det nok karbonadekjøttdeig her i huset fra nå av tnx Awa 1 Siter
Lame Nordstrom Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Lloyd skrev: Konstantinovs? Lloyd? Kyllingkjøttdeig ligger typisk på 8-9 gram fett og 16-18 gram proteiner mens karbonadedeig har 5-6 gram fett og 19 gram proteiner per 100 gram. Lloyd 1 Siter
LeanMachine Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Konstantinovs skrev: Lloyd? Kyllingkjøttdeig ligger typisk på 8-9 gram fett og 16-18 gram proteiner mens karbonadedeig har 5-6 gram fett og 19 gram proteiner per 100 gram. Tnx da fikk jeg avklart det. Siter
Sverre Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Vegard Lysne skrev: Publiserte i dag en sak der jeg drøfter hvordan man kan spise sunt når økonomien er begrenset, først og fremst rettet mot studenter. Bakgrunnen for denne saken var at studentavisen i Bergen ønsket å lage en sak om dette, og vi ble bedt om å bidra. Saken endte forøvrig opp med å ikke inneholde noe om kosthold. Likevel, etter mye diskusjon rundt dette temaet, valgte jeg å skrive en egen sak om det. Sunt kosthold på studentbudsjett | Frisk og Funksjonell Så, har forummedlemmene flere tips og triks for hvordan man kan gjøre valg som er positive både for helsen og lommeboken? Kjør på med kyllng og laks i bulk. finnes ikke rimeligere alternativ til protein Samtidig er det lurt å fokusere på varer det er sesong for. Ta deg noen appelsiner når det er sesong og bytt de ut med andre hendige matvarer etterhvert. enkel måte å få variasjon samtidig som du holder budsjettet nede. Samtidig vil du finne at de fleste basisvarer eksisterer i first price utgave noe som gjør at du hvertfall kan halvere budsjettet. Men kanskje viktigst av alt! husk matpakke Siter
Awa Skrevet 18. november 2012 Skrevet 18. november 2012 "Sverre skrev: Kjør på med kyllng og laks i bulk. finnes ikke rimeligere alternativ til protein Samtidig er det lurt å fokusere på varer det er sesong for. Ta deg noen appelsiner når det er sesong og bytt de ut med andre hendige matvarer etterhvert. enkel måte å få variasjon samtidig som du holder budsjettet nede. Samtidig vil du finne at de fleste basisvarer eksisterer i first price utgave noe som gjør at du hvertfall kan halvere budsjettet. Men kanskje viktigst av alt! husk matpakke Matpakke er undervurdert! Men jeg må si meg enig at de frister lite med kneip med svett ost oppå til lunsj, men en kyllingsalat derimot! Namnam:) Men kreves en del planlegging, så man tjener på å lage flere måltider dagen før og legge i matbokser. Sverre 1 Siter
Anbefalte innlegg
Bli med i samtalen
Du kan publisere innhold nå og registrere deg senere. Hvis du har en konto, logg inn nå for å poste med kontoen din.