Gå til innhold

jento

Medlemmer
  • Innlegg

    25
  • Ble med

  • Besøkte siden sist

Om jento

  • Bursdag 25. april 1989

jento sine prestasjoner

  1. Jeg spiser ikke i hytt og gevær - jeg spiser for lite - alltid... men det er det jeg jobber med å snu. Jeg har en BMI på såvidt over 15 - så jeg vet at jeg ikke er sunn nå. Matmessig havner jeg sjelden over 800 kalorier.. Så det jeg mente med prestasjonene er at jeg løper 12 km på en time med kun 1 eple i magen... det burde ikke gå ann... men joda. viljestyrken lenge leve :-/ (har forsåvidt roet ned fra daglig kardio til kun 1 -2 løpeøkter i uka da..) Tingen var at det ble påastått at trening med så lav BMI er "farlig". Da blir en litt skremt..
  2. Det er jo, for det fleste, godt kjent at BMI ikke er tilstrekkelig for å fastsette overvekt/fedme - fordi det ikke tas hensynn til kroppens sammensetning av muskler i fht fett. Men hva med den nedre grensen? Er den like unøyaktig? Joda - noen ER naturlig slanke, og vil gjerne leve et godt og rikt liv med BMI på 17 - 18. Men hva når BMI'en faller til f.eks 15 (etter perioder med mye trening/lite mat, eller etter sykdom - altså "ikke-naturlig" "overtynnhet") ?! BMI brukes nesten slavisk i helsevesenet ved behandling av spiseforstyrrelser. En er ikke "sunn" før BMI nærmer seg 20. En bør absolutt ikke trene før BMI er på minimum 17. Så spørsmålet: 1. Er Det noe i disse grenseverdiene for "friskhet" og når en kan trene ? Eller er dette mer veiledende? 2. er en lav BMI "farlig" ? (JA - Jeg har en "for lav" BMI - og er derfor ekstra interessert. Jeg kjenner meg ikke syk-syk. Overskuddet og energinivået mitt svinger noe helt sinnsykt. Jeg får til fysiske prestasjoner som ikke henger på grep med matinntak - tror det kan være adrenalin?! Men ja - jeg lurer veldig på dette. så kom gjerne med SAKLIGE innspill)
  3. eller rett og slett lage deg en regel om ikke å spise forran TV...!
  4. kaldrøkt torsk (tror jeg). Smakte ikke særlig saltet heller....
  5. finnes vel de som tar det også feil... )
  6. for å ikke tråkke noen på tærne skal jeg begynne å si - "Åååå du har så fin personlighet...."
  7. å ikke "trenge" å trene fordi en er tynn, er som å ikke trenge å vann fordi en ikke er dehydrert (enda)
  8. Jeg fjernet mandlene og gikk ned 3 kilo relativt kjapt. Om da fikk jeg en kommetar på trening "Oi - så tynn du har blitt!!" sammen med en klem - då dette var ikke ondt ment, men jeg må innrømme at jeg syntes dte var en ubehagelig kommentar å få... Det som er trist er at hvis det hadde vært motsatt - at jeg f.eks gikk synlig opp i vekt - så er det ingen som ville påpekt det like lett..
  9. extra sweet fruit )
  10. hm.. jaja alt er jo farlig nå om dagen
  11. hvorfor ikke?
  12. Jeg snakker om FISK. jeg har visst lave verdier JOD så har dermed skjerpet fiske-inntaket. Spiser mye torsk - ovnsbak med pesto eller tomat, eller stekt i panne. har kjøpt frosne fileter til grei penge 750 g for 69 kr (coop). Har også bruk presset, og i dag fersk. den ferske er jo tusen ganger bedre, men noe dyr. Men av ren nysgjerrighet lurer jeg på hva "behanglingen" av fiske har å si for næringsinnholdet. jeg vet jo a torsk er sunt nesten uansett, så det er ikke det jeg lurer på Jeg lurerpå hvordan behandlingen påvirker næringsinnholdet. Hva er f.eks forskjell på røkt torskefilet iforhold til fersk?? Syntes røkt torsk var sinnsykt mye bedre =)
  13. jeg har en viss oversikt - ren mental logging, men prøver vende meg av med det. Jeg var vektstabil og normaltvekting i alle år før jeg utvikliet spiseforstyrrelser, og da spiste jeg når jeg var sulten, trente regelmessig og var jevt over aktiv i hverdagen. Det er det jeg vil tilbake til. Ser for meg at dersom jeg logger alt på diett.no/mylog.no(eller whatnot..) så blir jeg "avhengig" av det. For meg er det en utfordring å akseptere at jeg må spise "nok". I mitt hode skurrer det etter x-antall kalorier. Dersom jeg logger alt lyser kaloriene mot meg, og jeg restrikterer inntaket. Derfor har jeg kuttet ut å notere kalorier. Tenk så lengde menneskeheten har klart seg uten regneark med kalorioversikt ?
  14. jeg går til en muskel og ledd-terapeut. Han sa noe om "luft i leddene".... heheh! Så om det ikke er vondt, så kan det rett og slett være luft i ledda )
  15. hm... Jeg tror forumet kan være til nytte for de som arbeider seg ut av en spiseforstyrrelse gitt at personen er "voksen" og innstilt på å jbbe seg til en sunn og stabil vekt. Men for veldig mange er nok et slikt forum veldig feil.. jeg merker jo selv at jeg får fikse ideer når jeg leser om "periodisk faste" om "psmf". Mye av det å bli frisk handler jo om å spise etter sultfølelsen, og "normal" mat..rett og slett ikke være redd for maten lenger, og da kan en ikke begynne å skulle faste i x-antall timer, eller kun spise protein. Kroppsfokuset med fleksebilder er heller ikke helt "heldig". Hvor mange er det ikke som "har vært sjukt og blitt frisk vedå bygge muskler" - som egentlig framdeles er ganske "fucka"-i huet ?! En kropp rippa for fett, men som er normalvektig kun pga mmuskelmasse er jo ikke helt frisk dersom formen oppnås gjennom langvarig matrestriksjon... Så jo - jeg ser godt poenget med å si at dette ikke er forumet for spiseforstyrrede. Jeg postet innelgget mitt fordi jeg vet at mange her har peiling - på forbrenning, kroppens respons på "mattull", og lavt stoffskifte. Dersom en f.eks googler "vektøkning + levaxin" så finner en faktisk ut av at en kan bli tjukk av levaxin.. ) Og at "forbrenningen kan stoppe"... derfor ville jeg spørre her, fordi jeg finner jo det jeg googler etter uansett... Hvis jeg vil at google skal gi meg resultater som sier at jeg blir tynn av levaxin, så kan jeg faktsik google det fram. Tilsvarende kan jeg google meg fram til reaultater om at levaxinen gjør meg tykk.... syke, syke internett )
×
×
  • Opprett ny...