Hei,
Jeg er helt ny her, har nettopp meldt meg inn på et treningssenter igjen etter flere år uten medlemskap og har fått satt opp følgende styrkeprogram av en treningsveileder på senteret (alle øvelser i apparater, 3 sett med 10-12 rep):
Nedtrekk Sittende roing Brystpress Beinpress Rygghev Magecrunch
Planen er 3 økter i uka som følger:
Dag1: 10 min oppvarming på sykkel + styrkeprogram + 20-40 minutter på ellipsemaskin
Dag 2: 45 minutter spinning + styrkeprogram
Dag 3: 45 minutter spinning eller 1 time zumba (+styrkeprogram hvis tid)
Supplerer ellers med en del kortere og lengre gåturer.
Litt om meg: Trente mye tidligere, både kardio og styrke (mest frivekter faktisk), men har de siste årene blitt mer og mer lat og har ikke klart å trene regelmessig (klarer ikke det når jeg ikke sentertrener ...), og jeg er nå i mitt livs verste form.
Mitt mål: Jeg har 30-35 kilo overvekt som må bort, 40-45 kilo som bør bort - og dette er sett fra et helseperspektiv og ikke et ønske om å bli tynnest mulig (ved 45 kilos vekttap vil jeg ligge i midten av normalområdet på BMI-skalaen). Dette skal jeg i hovedsak nå ved å ligge på et moderat kaloriunderskudd ved et lavkarbisk kosthold (Jeg har det altså ikke travelt). Målet mitt med treningen per nå er først og fremst å bevare muskelmassen mens jeg går ned i vekt og forbedre kondisjonen min såpass at jeg ikke holder på å daue når jeg møter på en motbakke på gåturene mine
Mitt spørsmål: Først og fremst får jeg si at grunnen til at jeg nå i starten går for apparater er rett og slett fordi det er svært mange som trener i frivektsområdet, og jeg liker ikke å stå i kø og må dessuten opparbeide meg litt mer guts for å tørre å trenge meg inn på de unge og sterke guttas territorie Men jeg beveger meg nok inn på det området etterhvert.Jeg ønsker gjerne tilbakemelding på følgende:
1. Hvilken rekkefølge burde jeg gjøre øvelsene?
2. Burde jeg trene styrke før eller etter spinning/zumba på Dag 3? (På dag 2 må det bli etter spinning pga tidspunktet)
3. Jeg er ikke helt begeistret for magecrunch i maskin - Jeg får nok ikke helt inn teknikken og kjenner det mer i låra enn magen. Er det bedre å bytte denne med planken og sideplanken? Hvor lenge skal jeg i så fall holde den og hvor mange rep?
4. Treningsveilederen sa jeg skulle ta 2-2.5 minutters pause mellom hvert sett, men er ikke dette litt vel lenge?
På forhånd takk for innspill